Wiadomości w sprawie kas fiskalnych on-line

Wiadomości w sprawie kas fiskalnych on-line

Od dłuższego czasu spora grupa krajowych przedsiębiorców żyje zagadnieniami, które są związane z wprowadzeniem w Polsce systemu fiskalizacji on-line. W największej mierze temat ten interesuje oczywiście podatników obsługujących klientów indywidualnych. Co warto wiedzieć w sprawie kas on-line oraz przepisów dotyczących tych urządzeń?

Z ustanowieniem w Polsce nowego systemu fiskalizacji wiążą się różne konsekwencje. Przede wszystkim odczują to przedsiębiorcy, którzy wykorzystują urządzenia rejestrujące do obsługi swoich klientów. Rezultatem wprowadzenia zmian będzie nie tylko pojawienie się kas pracujących w trybie on-line, ale także zmodyfikowanie wybranych regulacji prawnych. Wszystko to ma jednak przebiegać w sposób ewolucyjny.

Funkcje nowych urządzeń fiskalnych

Kasa rejestrująca większości osób kojarzy się z technologią, która służy do wystawiania paragonów fiskalnych i prowadzenia ewidencji. Niektórzy wiedzą także o tym, że poszczególne modele urządzeń zapewniają dostęp do praktycznych funkcji, np. trybu szybkiej sprzedaży lub wymiany danych przy użyciu modułów bezprzewodowych. Wiele zależy oczywiście od specyfikacji konkretnych kas fiskalnych. Natomiast w przypadku urządzeń on-line przedsiębiorcy zyskają gwarancję, że w każdy modelu znajdą się co najmniej 3 funkcjonalności.

Pierwsze rozwiązanie będzie związane z przesyłaniem danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Wspomniany system zacznie bowiem gromadzić informacje transmitowane przez urządzenia fiskalne on-line. Drugie rozwiązanie będzie dotyczyło realizowania i przesyłania e-paragonów dla klientów. Równocześnie jednak, nowe kasy nie przestaną wystawiać tradycyjnych dowodów sprzedaży (w formie papierowej). Z kolei trzecie rozwiązanie ma sprawić, że wszystkie modele, zgodne z założeniami systemu on-line, zagwarantują współpracę z terminalami do kart płatniczych. Każdy użytkownik takiej kasy zyska więc szansę na to, żeby zaoferować nabywcom różne formy płatności – gotówkowe lub bezgotówkowe.

Kasy z opcją modernizacji do on-line

Z punktu widzenia wielu podatników istotne jest to, że już na początku 2017 roku na rynku pojawiły się pierwsze urządzenia rejestrujące, które w przyszłości będą działały w taki sam sposób, jak kasa fiskalna online. Modele te otrzymały od swoich producentów specjalne certyfikaty, gwarantujące odpowiednią modernizację technologii sprzedaży – w momencie wybranym przez podatnika lub wtedy, gdy wymuszą to nowe przepisy. Unowocześnienie dotychczasowej kasy rejestrującej będzie oczywiście płatne. Jednakże, koszt takiej modernizacji okaże się znacznie niższy, niż zakup kolejnego urządzenia fiskalnego.

Co jeszcze zmieni się w przepisach?

Do wprowadzenia systemu kas fiskalnych on-line niezbędne jest ustanowienie nowych przepisów. A modyfikacje regulacji prawnych są związane z kilkoma zagadnieniami. Duże zmiany obejmą m.in. wymogi i kryteria techniczne, którym muszą odpowiadać nowe urządzenia. To właśnie osobne Rozporządzenie w tej sprawie w dużej mierze zdefiniuje funkcjonalność kas rejestrujących on-line. Dodatkowo, pojawienie się wspomnianych urządzeń wymusi też uregulowanie pewnych kwestii w ustawie VAT. Najważniejsze informacje na ten temat zawiera strona o kasach fiskalnych w 2018.

https://buzzhouse.pl/minimalizm-i-cieplo-nowa-era-ogrzewania-tarasowego/ Stolik pomocniczy na laptopa zobacz wiecje