Dom w stylu skandynawskim – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Dom w stylu skandynawskim – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Domy skandynawskie kojarzą się nam przede wszystkim z drewnem, trzaskającym w kominku ogniem. Budownictwo tego typu faktycznie wywodzi się ze Skandynawii i Kanady – dostępność drewna jest tam bardzo wysoka, przez co zastosowanie go jako materiału budulcowego jest powszechne. Co warto wiedzieć o domach drewnianych? Czy sprawdzą się one w polskich warunkach? Kto zaoferuje nam ich budowę?

Domy skandynawskie w Polsce

Budową domów w stylu skandynawskim zajmują się wyspecjalizowane firmy – to właśnie one zaproponują nam projekty domów kanadyjskich dopasowane do naszych potrzeb. Wśród licznych projektów znajdziemy domy parterowe, domy piętrowe, domy z poddaszem do adaptacji. Dodatkowo wiele z dostępnych projektów uwzględnia również podjazdy i garaże.

Czy dom skandynawski sprawdzi się w polskim klimacie? Zdecydowanie tak – większość domów tego typu budowana jest zgodnie z zasadami budownictwa pasywnego. Oznacza to, że dom doskonale utrzymuje komfort cieplny wewnątrz, a jednocześnie pozwala na poczynienie oszczędności względem ogrzewania. Budowa domu drewnianego tego typu może rozpocząć się praktycznie w dowolnym momencie w roku – wszystko za sprawą wykorzystania drewna jako głównego budulca. Jedynym elementem domu skandynawskiego są jego fundamenty. Wiele osób pyta o czas budowy domu skandynawskiego – ten uzależniony jest od tego, w jakim stanie dom ma zostać oddany. Szacuje się, że dom w stanie surowym zamkniętym buduje się do 4-5 miesięcy. Dom w stanie deweloperskim oddaje się po 6-8 miesiącach. Dodatkową usługą jest możliwość wykończenia wnętrza: malowanie ścian, położenie paneli, instalacja schodów. O ofercie jednego z topowych producentów przeczytamy na stronie mawit.com.pl.

Jakie są koszty domu drewnianego skandynawskiego?

Zgodnie z szacunkami przyjęło się, że koszt domu drewnianego jest o 30-35% niższy od domu budowanego w technologii murowanej.