Wykonanie masażu klasycznego to doskonały sposób na pozbycie się wielu istotnych problemów zdrowotnych: bólu, obrzęków, wzmożonego napięcia mięśni, lub przeciwnie- ich osłabienia. Masaż pomaga walczyć ze stresem, bezsennością i stanami nerwicowymi. Jest doskonałą alternatywą dla obciążonej skutkami ubocznymi farmakoterapii. Jak wygląda zabieg masażu klasycznego?
Najłagodniejsze techniki
Masaż klasyczny rozpoczynany jest od najłagodniejszych technik, stopniowo zyskujących na intensywności. Głaskanie powierzchowne to technika poprawiająca krążenie, o działaniu relaksującym i uspokajającym. Głaskanie głębokie przyspiesza krążenie krwi i limfy, działając pobudzająco.
Rozcieranie to kolisto- posuwiste ruchy, w czasie wykonywania których tworzy się fałd skórny, który jest rozcierany i rozciągany. Ta technika wzmaga kurczliwość mięśni, powoduje przekrwienie tkanek i redukuje ból oraz pobudliwość układu nerwowego.
Silniejsza stymulacja mięśni
Ugniatanie polega na unoszeniu i uciskaniu skóry, chwytanej między palcami. Najczęściej stosowane jest na obolałych mięśniach, wspomagając ich regenerację. Stymuluje także wymianę gazową i odżywienie mięśni.
Oklepywanie to krótkie, bezbolesne uderzenia. Masaż klasyczny wykonywany tą techniką ma na celu zwężenie naczyń krwionośnych i spowolnienie tętna, gdy oklepywanie jet słabsze. Mocniejsze oklepywanie służy rozszerzeniu naczyń krwionośnych i pobudzeniu.
Najintensywniejsze techniki masażu
Wstrząsanie polega na przekazywaniu drgań mechanicznych za pomocą rąk. Umożliwia zredukowanie napięcia mięśni, rozluźnienie, pobudzenie krążenia krwi i limfy. Wykonywane jest na kończynach.
Wibracje to przekazywanie tkankom drgań mechanicznych o małej amplitudzie i znacznej częstotliwości. Wykazuje działanie przeciwbólowe i obniżające pobudliwość nerwową.
Intensywność siły, z jaką masażysta działa na tkanki, a także czas trwania zabiegu, dostosowywane są indywidualnie do odczuć pacjenta i jego progu odczuwania bólu. Masaż klasyczny trwa kilkadziesiąt minut i jest wykonywany zgodnie z przepływem krwi.
Tekst powsta we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA