Opony Run Flat – czym one są?

Run Flat to specjalne opony, które pojawiły się w branży motoryzacyjnej dawno temu, ponieważ już w 1987 roku. Zaprojektowała i wprowadziła je firma Bridgestone. Takie ogumienie pozwala na dalszą jazdę autem pomimo przebicia i utraty ciśnienia. Aktualnie ogumienie tego rodzaju jest oferowane przez coraz większe grono firm.

 

Budowa ogumienia typu Run Flat sprawia, że dalsza jazda samochodem jest możliwa nawet w przypadku jej przebicia i co więcej można jechać ze sporą prędkością. Kierowcy wybierają takie opony, ponieważ nie są one zagrożone wystrzałem, a dodatkowo nie trzeba wozić koła zapasowego, więc zapewniają one sporą oszczędność miejsca. Jak widać opony Run Flat mają wiele zalet, więc nic dziwnego, że zyskały ogromną popularność.

 

Rekomendowane serwisy wymieniające opony typu Run Flat – sprawdź tutaj

Działanie opon Run Flat

Producenci ogumienia opracowali wiele różnych systemów mających stanowić alternatywę dla standardowych kół zapasowych. System Run Flat to rozwiązanie wymagające, ale z drugiej strony bardzo skuteczne. Ogumienie tego rodzaju posiada specjalnie wzmocnione ściany. Po przebiciu opony boki załamują się i robią się płaskie. Dzięki wzmocnieniu struktury bocznej, opona utrzyma ciężar auta nawet jeśli utraci ona powietrze, a dodatkowo nie zostanie ona przegrzana pod wpływem zbyt dużego tarcia.

Zalety i wady systemu Run Flat

Do największych wad opon Run Flat należy zaliczyć ich cenę, która znacznie przewyższa koszt standardowych opon. Oprócz tego wymagane jest zamontowanie specjalnych felg. Po pokonaniu około 80 kilometrów bez powietrza, opony Run Flat nie nadają się do dalszej eksploatacji.

Do zalet na pewno należy zaliczyć brak konieczności zakładania koła zapasowego i możliwość oszczędzenia miejsca w bagażniku. System ten jest bardzo sprawny i dopiero dzięki czujnikom TPMS (stosowanym obowiązkowo z oponami Run Flat) kierowcy dowiadują się, że opona uległa przebiciu. Opony Run Flat charakteryzują się dużą odpornością na przebicie i umożliwiają pełną kontrolę nad autem, a to z kolei zapewnia maksymalne bezpieczeństwo.

 

Kolejną zaletą jest łatwy dostęp do takich opon. Ogumienie Run Flat można bez większych problemów zakupić w wielu stacjonarnych i internetowych sklepach z oponami.

 

Awaria auta z urwanym kołem lub wymianą opony na drodze załatwi firma: https://pomocdrogowa24-gdansk.pl/

-renoma.pl redotavares.com bratislava.com