Współcześnie olbrzymia ilość naszych rodaków decyduje się na emigrację zarobkową. Podejmujemy pracę zarówno sezonową, jak i pełnoetatową, jednocześnie przeprowadzając się na stałe do miejsca docelowego. Dlaczego Polacy tak chętnie decydują się na emigrację? Jakie obowiązki musimy spełniać realizując się zawodowo za granicą?
Obowiązki Polaka za granicą
Podejmując się legalnej pracy za granicą musimy być świadomi, że konieczne będzie rozliczenie się pod koniec roku podatkowego z lokalnym fiskusem. Dzisiaj sprawa jest o tyle łatwiejsza, że wszędzie możemy znaleźć informacje związane z tymi procedurami. Na stronie zwrot-podatkow.pl specjaliści doradzają, jakie kroki podjąć w celu prawidłowego rozliczenia się z urzędami podatkowymi w Europie.
W przypadku emigracji do Danii podstawą jest posiadanie duńskiego numeru CPR oraz potwierdzenie legalnego zatrudnienia na terenie tego kraju. Istotne jest także zaznajomienie się z datami złożenia wniosków, które pozwolą na rozliczenie się z duńskim fiskusem. Jeśli nie dopełnimy naszych obowiązków w terminie musimy liczyć się z tym, że nałożona zostanie na nas kara pieniężna w wysokości ok. 2800 PLN.
Zwrot podatku za pracę w Danii
Warto wiedzieć, że istnieje możliwość uzyskania bardzo wysokiego zwrotu podatku z Danii – zależy to jednak od kilku czynników. Pod uwagę brane są same zarobki, wysokość zaliczek odprowadzonych na poczet podatków, długość pobytu w Danii oraz rodzaj umowy, na jakiej byliśmy zatrudnieni. Możliwe jest także skorzystanie z licznych ulg – w tym wypadku konieczne jest jednak złożenie dodatkowych dokumentów, potwierdzających nasze uprawnienia do ulg.
Rozliczenia prostsze przez internet
W większości państw europejskich możliwe jest rozliczenie się przez internet. To prosta i wygodna metoda, dająca sporą oszczędność czasu. Wystarczy ściągnąć rekomendowany przez urząd skarbowy program i wypełnić odpowiednie rubryki.