Jak stworzyć idealny salon?

Salon odgrywa istotną rolę w mieszkaniu. To właśnie tu członkowie rodziny spędzają większość czasu, a jednocześnie odbywają się wizyty gości. W stworzeniu idealnego miejsca do wspólnych pogawędek pomogą sztuczki, które każdy amatorski architekt wnętrz powinien znać.

W małym salonie istotne są elementy podstawowe

Kolor ścian, okna, meble… Wszystko jest istotne, ponieważ zbyt ciemne ściany będą pomniejszać małe pomieszczenie (nie pomogą nawet specjalnie kupione lampy do salonu). W mniejszym metrażu warto zastosować jaśniejsze kolory (biel, beż, jasny żółty), które optycznie będą powiększać przestrzeń. Dostęp do okien jest zazwyczaj narzucony przez czynniki zewnętrzne i trudno wprowadzić zmiany do stojącego już budynku. Im jest ich więcej tym lepiej, ale lampa do salonu powinna zapewnić odpowiednią ilość światła nawet w tych pomieszczeniach, gdzie jest jedno okno. W tworzeniu salonu można także wykorzystać szkło oraz lustra, które odbijając obraz również nadają głębi pomieszczeniu. Dodatkowo szklane dodatki (takie jak kryształowe żyrandole nowoczesne lub szklane stoły) spowodują, że światło będzie się pięknie odbijać, co idealnie pasuje do małych powierzchni. I chyba nie trzeba nikomu mówić, że szczególnie pięknie będą wyglądać po zmroku, gdy w pokoju będą stać zapalone świece.

Diabeł tkwi w szczegółach

Lampy do salonu powinny podkreślać charakter wnętrza. Niezależnie od tego czy są te designerskie lampy, czy też coś bardziej tradycyjnego w formie. Każdy ma inne wyobrażenie o swoim salonie, dlatego czasami trudno dopasować żyrandole nowoczesne wykonane z metalu i szkła do staromodnych meblościanek lub wiekowych komód. Warto dopasować lampy do salonu tak, by podkreślały dany styl pomieszczenia i stanowiły jego ozdobę. Dlatego też czasami trzeba się zastanowić czy designerskie lampy na pewno będą pasować do stylu rustykalnego, gdyż może być to nietrafione połączenie. Wiadomo jednak, że takie oświetlenie będzie idealnie harmonizować ze stylem skandynawskim, który aktualnie jest niesłychanie modny w całej Europie. Być może warto zastanowić się czy taka koncepcja salonu nie jest bliższa sercu niż nadmiar kolorowych i ozdobnych przedmiotów.

Obecnie każdy ma dostęp do designerskich lamp, kryształowych nowoczesnych żyrandoli lub prostych, nieco minimalistycznych lamp do salonu. Można je idealnie dopasować do pomieszczenia i stworzyć taki salon w domu, o którym zawsze się marzyło.