Wady budowy domu z prefabrykatów

Coraz częściej inwestorzy decydują się na innowacyjne technologie budowy domów, pozwalające zwiększyć wydajność tego procesu. Jedną z takich technologii jest budowa z prefabrykatów betonowych lub drewnianych. Czy istnieją jakiekolwiek wady tak nowoczesnego rozwiązania?

Nie dla każdego

Choć osoby budujące dom dla swojej rodziny zwykle marzą o jak najszybszym wprowadzeniu się do niego, często nie pozwalają na to ograniczone fundusze. Buduje się zatem domy etapami, przez kilka lat, zimą dając sobie czas na zgromadzenie funduszy, na przykład przez pracę za granicą. Dom z prefabrykatów nie daje takiej możliwości. Fabryka podejmująca się zlecenia nie może wykonywać go latami. Gdy rozpocznie jedno zlecenie, wykonuje je do końca, by móc rozpocząć kolejne. Stąd też, aby móc zlecić firmie budowę domu z prefabrykatów, należy mieć zabezpieczoną całość funduszy na ten cel.

Niekoniecznie opłacalne

Dom z prefabrykatów to dość skomplikowany proces. Pozwala on na uzyskanie pewnych oszczędności przy maksymalizacji jakości wyrobu. Jednak trzeba wziąć pod uwagę jeszcze koszty transportu prefabrykatów w miejsce budowy. Jako że fabryki zajmujące się tego rodzaju budowami są jeszcze w Polsce rzadkością, trzeba brać pod uwagę transport specjalnymi dźwigami na setki kilometrów. Koszty transportu mogą być więc sporym obciążeniem dla budżetu na tę inwestycję.

Brak możliwości zmian

W przypadku klasycznej budowy, która odbywa się kawałek po kawałku, istnieje możliwość lekkiej zmiany koncepcji - rozmieszczenia okien, drzwi, podwyższenia czy obniżenia. W przypadku budowy z prefabrykatów gotowy element jest przywożony na miejsce w stanie gotowym do montażu. Jakiekolwiek zmiany w tym obszarze byłyby nieopłacalne, więc po prostu nie wykonuje się ich. Nie daje to też wielkiego pola do manewru w przyszłości, przy ewentualnych przeróbkach domu.

Podsumowując, domy wykonywane z gotowych elementów to zdecydowanie znak naszych czasów. Są szybkie w przygotowaniu, kompleksowo wykonane, doskonale opracowane i niezwykle trwałe. Aby całkowicie opanować rynek, potrzebowałyby jednak większego grona zwolenników i większej liczby wykonawców takich realizacji. Póki co jednak zdecydowana większość inwestorów pozostaje wierna klasycznym sposobom budowania domów. W przyszłości jednak z pewnością ulegnie to zmianie na korzyść dla domów z prefabrykatów.

Artykuł powstał przygotowany na podstawie materiałów znalezionych na hogerdom.pl

lly.info lpo.pl https://www.fcbu.org/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-chlodne-wieczory/