Jeżeli podobają Ci się fantazyjne kształty bonsai, z pewnością zainteresuje Cię również ich rosnąca w gruncie, przeznaczona do ogrodów wersja - niwaki. Niezminiaturyzowane, uformowane w efektowne talerze, chmurki czy kule rośliny będą niebanalną ozdobą każdego ogrodu, dodającą mu egzotycznego uroku. Jak pielęgnować niwaki w polskim ogrodzie?
Niwaki a bonsai
Choć można spotkać się z używaniem terminu "bonsai ogrodowe" na określenie niwaki, nie jest to forma prawidłowa. Bonsai to dosłownie "drzewo na tacy" i oznacza roślinę specyficznie uformowaną i miniaturową, rosnącą w donicy w domu lub na zewnątrz. Natomiast niwaki to rośliny o równie efektownym kształcie, ale rosnące w gruncie i naturalnych rozmiarów.
Podobnie jak bonsai, niwaki mają wyglądać jak wiekowe, narażone na ciężkie warunki atmosferyczne drzewa, jednak z uwagi na ich duże rozmiary, do formowania wykorzystuje się inne techniki. W różnych krajach do formowania niwaki wykorzystuje się różne gatunki roślin, dostosowane do konkretnego klimatu - najlepiej rodzime. Uformowanie rosnących w ogrodzie drzew całkowicie odmieni jego charakter.
Niwaki z sosny i jałowca
W polskich warunkach najczęściej formuje się niwaki z roślin iglastych, które są odporne na przycinanie i chłód, a także pozwalają na proste stworzenie efektownych kształtów. Do tego zadanie idealnie nadają się wolno przyrastające odmiany sosny i jałowca, które dłużej utrzymują nadaną im formę.
Dobrym wyborem jest sosna zwyczajna, a także różne odmiany jałowca. Kora sosny ma popękaną korę o ciekawej fakturze, która dobrze komponuję się z "postarzonym" wyglądem niwaki, a jałowiec jest długowieczny, efektowny i dobrze wytrzymuje cięcia. Obie rośliny mają niskie wymagania glebowe i nie są wymagające w uprawie, dzięki czemu można skupić się na ich formie.
Formowanie i pielęgnacja niwaki
Hodowla niwaki to zajęcie dla osób cierpliwych i lubiących prace ogrodnicze. Aby móc rozpocząć formowanie, roślina musi być co najmniej kilkuletnia. Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie, można zamówić pasujące do projektu ogrodu już uformowane niwaki, jednak należy pamiętać, że aby zachować ich fantazyjny wygląd, wymagają regularnych przycięć.
Większość roślin należy przycinać trzy razy w ciągu roku. Pierwsze przycięcia wykonuje się przed wiosennym okresem gwałtownego przyrostu, czyli w okolicach marca - kwietnia, drugie w czerwcu lub lipcu, a ostatnie pod koniec lata.
Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.