W JAKI SPOSÓB POWINNIŚMY SIĘ UCZYĆ JĘZYKÓW OBCYCH?

Wielu z nas chciałoby nauczyć się posługiwać językiem angielskim bądź modnym współcześnie językiem hiszpańskim, w sposób zbliżony do naszego ojczystego języka. Okazuje się, że nauka języków obcych może być prostsza niż nam się wydaje, jednocześnie będąc powodem dużej satysfakcji. Jesteśmy bowiem narodem, który posługuje się jednym z najtrudniejszych języków na świecie, co sprawia, że nasza zdolność przyswajania języków obcych jest znacznie prostsza, niż w przypadku innych nacji. Jednocześnie większość z nas w wyniku nauki języka w naturalnym toku nauczania w szkole, jest zasypywana nadmiarem informacji dotyczącymi prawidłowych form graficznych, bądź użycia właściwego czasu, co prowadzi do tzw. przeintelektualizowania. Objawia się ono tym, że po przyjeździe do Anglii zapytani o godzinę lub miejsce naszego zamieszkania zamiast udzielić właściwej odpowiedzi, zastanawiamy się czy lepiej w tej sytuacji użyć czasu Present Simple czy też Present Continous.

 

CO ZROBIĆ ABY NAUKA JĘZYKA STAŁA SIĘ PRZYJEMNOŚCIĄ?

            Wystarczy, że spojrzymy na dzieci uczące się języków obcych w przedszkolu, lub mające rodziców różnego pochodzenia. Jak to się dzieje, że dziecko, które ma ojca Polaka i matkę Hiszpankę potrafi bardzo szybko uczyć się zarówno języka polskiego jak i hiszpańskiego, mając dodatkowo do czynienia z podstawami języka angielskiego, który również świetnie przyswaja? W jaki sposób dziecko, które nie ma pojęcia o zasadach gramatycznych jest w stanie uczyć się języka obcego efektywnie zupełnie nieświadomie, podczas gdy wielu z nas ucząc się języków obcych przez kilka bądź kilkanaście lat nie jest w stanie często nawet prawidłowo się przedstawić? Powód jest stosunkowo prosty – wystarczy wprowadzić odpowiednie techniki adaptacyjne, bazujące na metodzie imersji, w wyniku których z czasem nauka języka obcego będzie nie tylko efektywna, ale również przyjemna. Takie techniki stosowane są między innymi przez lektorów w szkołach językowych https://www.britishschool.pl/lomianki , bądź platformach językowych szeroko dostępnych w Internecie. A jakie techniki warto stosować? Zerknij tutaj: https://www.britishschool.pl/lomianki/nasza-szkola, lub przeczytaj ten artykuł.

 1. UCZ SIĘ TYLKO SŁÓW I WYRAŻEŃ, KTÓRE SA STATYSTYCZNIE ISTOTNE.
  • Ucząc się języka obcego skupmy się na selekcji słów i używajmy tych, które najczęściej się w nim pojawiają. Warto sobie przygotować listę stu wyrażeń, które pojawiają się najczęściej w danym języku i systematycznie ją przyswajać. Z pewnością okaże się, że spora część z nich to będą wulgaryzmy, nie mniej dzięki takiemu podejściu nauczymy się błyskawicznej adaptacji, która sprawi, że nasza nauka będzie efektywniejsza.
 2. SKUP SIĘ NA CZASOWNIKACH MIEĆ I BYĆ
  • Zamiast wydawać setki złotych na zakup niepotrzebnych książek, więcej zyskasz przygotowując listę 10 najpopularniejszych czasowników występujących w danym języku, skupiając się na dwóch pierwszych – mieć i być.
 3. ZAPOMNIJ O GRAMTYCE
  • Zamiast marnować czas na naukę form gramatycznych zastosuj metodę całkowitej immersji, czyli intensywnego przyswajania języka, którego chcemy się nauczyć. Dziecko uczy się szybko języka, ponieważ jest nim przez cały czas otoczone. Słuchając przez kilka godzin dziennie audycji w radiu w języku angielskim, zmieniając język w telefonie na język niemiecki, lub dzwoniąc codziennie do naszego znajomego Włocha, sprawiamy, że nasz mózg podlega intensywnej adaptacji, dzięki czemu nasza nauka zyskuje na jakości.
 4. POWTARZAJ NA GŁOS WSZYSTKO CO USŁYSZYSZ
  • Nie ma możliwości szybkiej adaptacji w obcym języku i nauczenia się sprawnego posługiwania nim, bez systematycznego powtarzania wszystkich zwrotów i wyrażeń, jakie usłyszymy. Nie tylko słuchaj, ale i powtarzaj to, co usłyszysz w radiu bądź telewizji, ponieważ słuchając uczysz się pasywnie, a Ty przecież chcesz sprawnie tym językiem się posługiwać.
 5. SKUP SIĘ NA SYSTEMATYCE I SPRAW, ABY NAUKA JĘZYKA BYŁA DLA CIEBIE WAŻNA
  • Nauka języka obcego będzie na tyle efektywna, na ile będzie nam na niej zależeć. Istotna jest tutaj systematyka i codzienna nawet kilku minutowa nauka języka obcego z pomocą np. aplikacji w smartfonie. Nie zniechęcajmy się, jeżeli początkowo przyswajanie obcego języka będzie trudne. Pamiętajmy, że tylko dzięki systematycznemu powtarzaniu materiału, który wcześniej przyswoiliśmy możemy rozwinąć naszą znajomość uczonego języka.