Każdy, kto pracuje/pracował w Danii musiał płacić podatki. Są one wyjątkowo w tym kraju wysokie, ale podatnicy mogą korzystać z wielu ulg zmniejszając w ten sposób kwotę zwracaną duńskiemu urzędowi skarbowemu.
Rozliczenie podatku w Danii: do kiedy trzeba rozliczyć się ze SKAT?
Podobnie jak w Polsce roczne zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia. Każdy pracownik przed otrzymaniem wynagrodzenia otrzymuje od pracodawcy kartę podatkową. Określana ona wysokość zaliczek pobieranych przez pracodawcę oraz ulgi podatkowe. Rozliczając się z duńską skarbówką koniecznie trzeba mieć przy sobie zaświadczenie o legalnym zatrudnieniu w Danii. W razie pomyłki w rocznym zeznaniu podatkowym korektę można złożyć do 3 lat wstecz. Osoby legalnie zatrudnione mają prawo do szeregu ulg, a tym samym do zwrotu nadpłaconego podatku.
Rozliczenie podatku w Danii: dokumenty niezbędne, aby dostać zwrot
Osoby, które muszą rozliczyć się z duńskim urzędem skarbowym mogą zrobić to osobiście lub z pomocą biura podatkowego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej zwrot-podatkow.pl w dziale zwrot podatku z Danii. Niezależnie od sposobu rozliczania się niezbędne są pewne dokumenty. Są to: duńska karta podatkowa, pasek płacowy oraz Oplysningsseddel. Osoby, które zamierzają rozliczyć się ze SKAT za pośrednictwem biura podatkowego powinny dołączyć także kserokopie umowy/umów o pracę. Do rozliczenie podatku w Danii potrzebny jest także wystawione przez SKAT wstępne rozliczenie podatku za dany rok podatkowy. W Danii można odliczyć między innymi koszty dojazdu z miejsca zamieszkania do pracy. Odległość w obie strony powinna jednak dziennie przekraczać 24 kilometry. Osoby pracujące w Danii mogą rozliczyć się same lub ze współmałżonkiem. Wtedy należy dołączyć również akt ślubu – nie musi być przetłumaczony na język duński. Można go przetłumaczyć na angielski.