Przełom w budownictwie

Umiejętne połączenie betonu i stalowych konstrukcji pozwoliło na tworzenie wyjątkowych budowli. Konstrukcje żelbetowe to dziś w budownictwie codzienność. Mało kto jednak wie, że zaczęło się od paryskiej barki i zwykłej doniczki na kwiaty.

Pomysłowy ogrodnik

Po raz pierwszy świat usłyszał o żelbecie w 1848 r., kiedy to na wystawie w Paryżu zaprezentowano barkę wykonaną z betonu połączonego z żelaznym zbrojeniem. Prawdziwy przełom zrobił jednak francuski ogrodnik Joseph Monier w 1867 r., który poszukując materiału na donice, które nie popękają zimą, wykonał taką z metalowej siatki i betonu. Swój wynalazek opatentował.Prawie trzydzieści lat później francuski inżynier Francois Hennebique opublikował uzasadnienie naukowe zbrojenia betonu. Dwa lata po tej publikacji, w 1894 r. zbudowano pierwszy żelbetowy most. Od tego czasu konstrukcje żelbetowe stały się budowlaną rzeczywistością.

Żelbet w Polsce

Na tereny Polski żelbetowe konstrukcje wkroczyły szybko. Już w 1902 r. inżynier Marian Lutosławski założył pracownię, która zaprojektowała pierwszy żelbetonowy dom. Zbudowano go w Warszawie na ul. Solec.Materiał szybko zyskał popularność. Wkrótce użyto go do budowy niektórych elementów kościoła w Wilnie, a potem do budowy dwóch mostów w Lublinie. Bardzo interesującym budynkiem z konstrukcją żelbetową jest zbudowany w 1912 r. budynek dzisiejszej biblioteki Politechniki Łódzkiej. Jest to pierwsza tak duża budowla na terenie Polski zbudowana w tej technologii.

Bez żelbetu ani rusz

Właściwości żelbetu okazały się bardzo cenne. Dzięki zbrojeniu konstrukcje żelbetowe mają wysoką wytrzymałość na rozciąganie. Umożliwia to budowanie skomplikowanych budowli i nadawanie im kształtów, jakie z samego betonu nie byłyby możliwe.Zbrojony beton stosuje się wszędzie tam, gdzie działają duże siły rozciągające. To dzięki zaletom tego materiału zrealizowane zostały niezwykłe projekty architektoniczne Le Corbusiera czy podziwiana do dziś wrocławska Hala Stulecia, zaprojektowana przez Maksa Berga.Trudno dziś sobie wyobrazić budownictwo bez żelbetonu. Stosuje się je zarówno w budowlach publicznych, jak i budownictwie mieszkaniowym.

Jedną z wielu zalet jest też możliwość uzyskania wysokiej odporności na pożar. To jest szczególnie ważne w budynkach użyteczności publicznej czy hotelach. Konstrukcje żelbetowe dobrze też tłumią drgania. Stosowany jest też w infrastrukturze drogowej. Warto też wspomnieć o zastosowaniu żelbetu w architekturze militarnej. To właśnie z niego budowano schrony i forty.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe - http://www.fabudwkb.com.pl/.

live url Metalowy stojak na ręczniki Komplet stolików kawowych