Zanim rozpoczniemy efektywne poszukiwania pracy, musimy przygotować swoje dokumenty aplikacyjne na naprawdę wysokim poziomie. Współcześnie, zanim pracodawca podejmie decyzję o tym, by spotkać się z kandydatem face to face, dokonuje selekcji poprzez szczegółowe analizowanie CV oraz listów motywacyjnych, które wpłynęły w nawiązaniu do ogłoszenia o pracę. To zupełnie zrozumiałe - oszczędza w ten sposób cenny czas, by nie tracić go na spotkania z ludźmi, którzy nie spełniają wymogów formalnych zawartych w ogłoszeniu. Zatem przygotowanie dobrego CV, w którym zaprezentujemy swoje mocne strony w doświadczeniu zawodowym oraz wykształceniu, to bardzo ważny etap, którego absolutnie nie można pominąć. Pisanie CV nie jest proste, ale raz przygotowany dokument będzie nam służyć przez długi czas, a tworzenie CV od nowa, w przypadku chęci zmiany pracy, nie będzie konieczne. Wystarczy nanieść ewentualnie poprawki lub uzupełnić informacje.
Perfekcyjne CV krok po kroku
Po pierwsze, ważny jest ogólny wygląd dokumentu curriculum vitae. Warto zadbać o wizualną stronę CV, dołożyć starań aby po otworzeniu pliku tekstowego, oczom pracodawcy ukazał się atrakcyjny dokument zachęcający do zapoznania się z osobą, która go stworzyła. Pracodawca nie musi wiedzieć, że osobę aplikującą na stanowisko wsparli architekci kariery, którzy zadbali o perfekcyjny wręcz wygląd dokumentu. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie wysyłane przez nas CV zrobi na pracodawcy lub osobie zajmującej się rekrutacją. Warto zadbać o przejrzystość tekstu, wyjustowanie z jednej lub dwóch stron, pogrubienie najważniejszych informacji, umieszczenie danych takich jak numer telefonu czy adres mailowy w widocznym miejscu. Tworzenie CV można rozpocząć na zwykłej kartce papieru, na której za pomocą ołówka naszkicujemy to, jak ma wyglądać układ informacji. Takie zwizualizowanie z pewnością ułatwi pisanie CV po angielsku już na czysto.
Po drugie, warto przemyśleć jakie informacje o doświadczeniu zawodowym oraz wykształceniu chcemy zawrzeć w CV. Na początku drogi zawodowej zwykle wpisujemy wszystkie stanowiska pracy jakie dotychczas zajmowaliśmy, oraz nawet najkrótsze kilkugodzinne szkolenia, w których uczestniczyliśmy. Przyświeca nam bowiem motywacja, aby CV nie było zbyt krótkie. Z biegiem czasu, gdy nabieramy tempa w rozwoju swojej kariery, nie musimy w konkretnym CV skierowanym do określonego pracodawcy, wyszczególniać wszystkich swoich doświadczeń zawodowych. Architekci kariery doradzają, aby wpisać tylko te, które będą podkreślały nasze kompetencje i umiejętności odnoszące się do stanowiska, na które aplikujemy.
Po trzecie, tworzenie CV to również proces selekcji informacji dotyczących naszej osobowości i zainteresowań, które chcielibyśmy uwypuklić przestawiając się pracodawcy. Warto rozważyć jakie zdjęcie załączyć do CV, zwrócić uwagę czy nie jest ono zbyt mało formalne. Absolutnie niedopuszczalne jest koloryzowanie w kwestii znajomości języków obcych czy obsługi profesjonalnych programów komputerowych. Kłamstwo ma krótkie nogi dlatego podczas pisania CV zdecydowanie trzymajmy się prawdy.