Domy drewniane – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Branża deweloperska w Polsce kwitnie – Polacy na potęgę kupują mieszkania i domy z rynku pierwotnego. Zazwyczaj związane jest to z szukaniem miejsca dla siebie na stałe. Szukamy mieszkań i domów blisko centrów miast, aby mieć stały dostęp do wszelkich dóbr i usług. Decydując się na kupno mieszkania od dewelopera musimy być jednak świadomi, że zapłacimy olbrzymie kwoty.

Mieszkanie od dewelopera – konieczność zaciągnięcia kredytu

Ceny za mieszkania w średnich miastach zależne są od wielu czynników. Przede wszystkim to oczywiście wielkość samego mieszkania, ale również dzielnica, sąsiedztwo, bliskość do centrum, rodzaj budownictwa. Zdecydowana większość Polaków kupno mieszkania czy domu wiąże z kredytem, który będzie musiał zostać spłacony. Kredyty zaciągane na 20-30 lat są zobowiązaniem finansowym – niewiele osób jest świadomych tego, że do momentu spłaty całego kredytu mieszkanie należy… do banku.

 

Budowa domów drewnianych – czy to się opłaca?

Alternatywą dla kupna drogich mieszkań w centrum miasta jest wybudowanie domu z drewna. Taki rodzaj konstrukcji znany jest w Polsce od lat, jednak dopiero w ostatnim czasie w Polsce pojawiły się firmy, które kompleksowo wykonają dla nas całość robót. Decydując się na dom tego typu przede wszystkim musimy wybrać projekt. Firmy takie jak mawit.com.pl mają ich naprawdę wiele. Kolejnym krokiem jest zakup działki i ustalenie terminu budowy, dogadanie się ze specjalistami od instalacji gazowych, przyłączy wodnych.

 

Ile trwa budowa domu z drewna?

Wszystko zależne jest od tego, czy obiekt ma być oddany w ręce klientów w stanie surowym zamkniętym czy w stanie deweloperskim. W pierwszym przypadku budowla gotowa jest po ok 2 miesiącach. W drugim – po 8 miesiącach. Cena wybudowania domu z drewna jest o ok.35% niższa niż w przypadku domów murowanych. To olbrzymia oszczędność.