Czym są siłowniki pneumatyczne?

Ogromną popularnością cieszą się urządzenia pneumatyczne. Klienci wybierają je między innymi przez wzgląd na to, że zasada ich działania opiera się na użyciu sprężonego ogólnodostępnego powietrza. Znajdują zastosowanie między innymi w charakterze napędów mechanizmów maszyn przemysłowych. Podstawowym elementem ich budowy są siłowniki pneumatyczne.

Zastosowanie siłowników wykorzystujących sprężone powietrze

Użycie siłowników pneumatycznych daje możliwość szeroko pojętego przemieszczania, przesuwania czy obracania elementów w automatyce przemysłowej. Pełnią również funkcję elementów dociskowych, służących na przykład do zamykania zaworów lub klap. Dzięki temu znajdują szerokie zastosowanie w zakładach produkcyjnych i fabrykach w charakterze podzespołów dźwigni, suwnic czy różnego rodzaju taśm.

Producenci oferują kilka podstawowych rodzajów siłowników. Dzięki temu klienci bez problemu mogą wybrać urządzenie, którego parametry odpowiadają ich potrzebom. Jednak na specjalne zamówienie wykonywane są także siłowniki niestandardowe, według unikatowego projektu.

Rodzaje urządzeń

Najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym rodzajem siłowników jest urządzenie jednostronnego działania. Jego praca jest zależna od podanego ciśnienia i polega na ruchu tłoka w jednym kierunku. Często stosowane są także urządzenia dwustronnego działania, w przypadku których suw przebiega w obu kierunkach, a największy wpływ na jego pracę ma sprężyna.

Szerokie zastosowanie mają również siłowniki, które wyróżniają się specjalnym zabezpieczeniem tłoka przez obrotem. Nie wymagają smarowania, dlatego są co raz częściej używane w przemyśle.

Na rynku dostępne są także innowacyjne siłowniki pneumatyczne z magnetycznym tłokiem. Dzięki zamontowanym w obudowie bezkontaktowym czujnikom ruchu, podczas pracy urządzenia można w ciągły sposób kontrolować położenie tłoka.

Możliwy czas pracy siłownika

Możliwy czas pracy siłownika pneumatycznego to inaczej jego żywotność. Z reguły jest podawana przez producentów jako możliwa do wykonania przez urządzenie liczba cykli. W dużej mierze zależy od ona materiału, z jakiego wykonany został uszczelniacz. Największą trwałość zapewnia uszczelnienie poliuretanem.

Warto pamiętać, że na długość czasu pracy ma także wpływ odpowiednia konserwacja urządzenia. Przede wszystkim należy stale kontrolować poziom oleju używanego do smarowania, jak również jego jakość i stopień zużycia.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

masystem.pl nstam.org hesterbeergals.com