Czego potrzeba żeby zacząć uprawiać skitour?

Skitour to jazda narciarska na przełaj. Polega na samodzielnym wchodzeniu w górę stoku, a później zjeżdżanie z niego. Jest to trudny sport, który wymaga właściwego sprzętu. Właściwego, czyli jakiego?

Narty skiturowe

Narty te mają odpowiedni ciężar i kształt dla uprawiania tej dyscypliny sportowej. Koniecznie muszą być wyposażone w specjalne wiązania skiturowe atomic. Waga nart skiturowych mieści się w przedziale 1100–1400 gramów. Ich szerokość powinna mieścić się w zakresie 80 do 90 milimetrów. Długość dobieramy do ciężaru i zaawansowania narciarza, nie zaś do jego wzrostu.

Wiązania

Najważniejszym elementem wyposażenia skitourowca są wiązania skiturowe atomic. Muszą one mieć zmienny tryb - jazdy i chodzenia. Ustawione na chodzenie - trzymają but tylko z przodu. Pięta pozostaje luźna, tak jak w nartach biegowych. Wiązania mają również różne masy. Niektóre są ciężkie, więc lepiej trzymają but i dają dużo komfortu w czasie jazdy. Inne są lekkie i ułatwiają podejścia pod stok. W czasie podejść, liczy się każdy gram. Najlepiej, więc wybrać kompromis między nimi lub znaleźć wiązania dopasowane do własnych, indywidualnych potrzeb.Standardowo, wiązania są wyposażone w kły, piny lub bolce. Oznacza to, że można z nich korzystać wyłącznie posiadając dopasowane buty. Najlepiej współpracują ze sobą zestawy butów i wiązań tej samej firmy. Z tego powodu najlepiej sięgać po nie jako łączne rozwiązanie. Osoby, które nie czują się na siłach, aby wybrać odpowiednie wiązania, powinny skorzystać z fachowego doradztwa. Warto wypożyczyć wiązania na próbę i dopiero po wypróbowaniu kupić własne modele. Taki sposób zakupów jest najlepszym rozwiązaniem dla amatorów. Tym bardziej, że profesjonalny sprzęt sporo kosztuje. Nie ma, więc miejsca na błędne decyzje.W przypadku wiązań skiturowych atomic, ważne jest również posiadanie bezpiecznika. W razie wypadku, można bardzo szybko i łatwo uwolnić się z nart.

Foki

Foki przede wszystkim muszą być odpowiednio docięte, zarówno do długości, jak i szerokości nart. Po prostu - muszą idealnie pasować. Zbyt wąskie, mogą spowodować, że będzie się pod nie dostawać śnieg. Nadmiar wilgoci sprawi odklejanie fok od nart i nawet, korzystanie z najlepszych wiązań skiturowych atomic, nie pomoże. Foki wykonane są najczęściej z mieszanki moheru i nylonu lub w całości z moheru. Dużą zaletą jest trójwarstwowa konstrukcja, z wodoszczelną membraną między klejem a welurem. Zapobiega ona szybkiemu namakaniu i odklejaniu się fok. Ważne jest też, by można było je łatwo i szybko zdemontować.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://proshop.com.pl/narty-i-wiazania/819-219-t-backland-wiazania-tourowe-819.html.

https://e-halina.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-kazdym-sezonie/ https://gazetastonoga.pl/kuchnia-w-stylu-loft-modny-i-funkcjonalny-wybor/ https://e-szczawnica.org/nowoczesnosc-w-przedpokoju-inspiracje-i-aranzacje-dla-milosnikow-stylu-loft/