Co to są wzory przemysłowe i jak je ugryźć, aby nie stracić zęba

Wzory przemysłowe to szerokie pojęcie obejmujące dokumentację, która pozwala wyprodukować cześć, moduł, czy całe urządzenie. Mają one indywidualny charakter, to znaczy niepowtarzalny i stosowany do specyficznego działania. Wzór jak sama nazwa wskazuje jest opakowaniem, czyli tym co widzimy. Co prawda opakowanie i włożona do niego technika sprawiają, że urządzenie działa w pewien, ściśle określony sposób, ale często zdarza się, że działanie to może być dokładnie identyczne gdy zmienimy opakowanie, a zachowamy technikę wewnętrzną. Z tego powodu wzorami przemysłowymi określamy głównie całość, a ważniejsze jest opakowanie - design, kolorystyka, kształty, wykorzystany materiał itd.

Wzór przemysłowy- jak i dlaczego warto go chronić?

Wzory przemysłowe warto chronić na trzech płaszczyznach regionalnych - czyli

  • krajowej,
  • wspólnoty europejskiej (obecnie 28 krajów),
  • oraz międzynarodowej na wybranych krajach świata.

W Polsce ochrona wzorów przemysłowych trwa 25 lat. Nie jest to wcale dużo czasu szczególnie jeżeli stworzymy produkt ponadczasowy.

Jaki powinien być wzór aby mógł zostać zaakceptowany?

Wzór przemysłowy musi być nowatorski. Nie może istnieć podobny, albo identyczny projekt na rynku. A także mieć charakter indywidualny, co oznacza, że niczym nie przypomina on towarów na co dzień używanych, które po prostu nie mają wzorów, bo korzysta z nich każdy.

Ochrona wzorów przemysłowych jest ważna bo zabezpiecza przed podrabianiem, wykorzystywaniem marki, kopiowaniem i kradzieżą naszych pomysłów i wysiłków.

Wzór można oczywiście prędzej, czy później sprzedać, albo licencjonować jego użytkowanie. Na tego typu działalności skorzystali jest różni wytwórcy technologii, gier, czy książek.

 

 

 

 

trzadesign.com.pl .pl zobacz