Badania mykologiczne - dzięki nim odpowiednio zdiagnozuje się infekcję grzybiczą

Infekcje grzybicze dotyczą wielu osób. Są wynikiem kontaktu z patogenami, które znajdują podatne miejsce do rozwoju, powodując przykre dolegliwości, takie jak pieczenie i swędzenie, a także zaczerwienienie w przypadku skóry, a także znacznie poważniejsze konsekwencje w przypadku infekcji grzybiczych narządów wewnętrznych. O ile po symptomach można przypuszczać, że ma się do czynienia z grzybicą, o tyle trudno stwierdzić, jakie rodzaje grzybów ją spowodowały, a tym samym konieczne są testy mykologiczne.

Mykologia badania - hodowanie szczepów grzybów lub alternatywne metody

Posiew mykologiczny może zostać wykonany na podstawie próbki włosa, paznokcia, a także krwi, moczu, śliny, czy płynu mózgowo-rdzeniowego. W tradycyjnej metodzie do jałowego pojemnika pobierana jest próbka krwi lub płynu mózgowo-rdzeniowego. Testy mykologiczne w przypadku podejrzenia grzybicy jamy ustnej czy pochwy wykonuje się za pomocą wymazu, który umieszczony zostaje również w sterylnej cienkiej probówce. Każdy rodzaj materiału umieszczany jest w temperaturze naturalnej dla ludzkiego organizmu i czeka się przez kilka dni do kilku tygodni na to czy zostaną wyhodowane szczepy grzybów. Jeśli tak się stanie sprawdzane jest, które antybiotyki zatrzymują ich namnażanie. Ten etap nazywany jest antybiogramem.

Mykologia badania - rezultaty

Posiew mykologiczny pozwala stwierdzić czy w próbce znajdują się chorobotwórcze grzyby, a także znaleźć odpowiedni antybiotyk pozwalający je zwalczyć. W przypadku, gdy zastosowano inne metody pozwalające na szybkie stwierdzenie obecności grzybów w badanym materiale, testy mykologiczne pozwalają stwierdzić słuszność postawionej diagnozy i ewentualnie ją skorygować. Pobranie materiału do badania mykologicznego musi odbywać się w sterylnych warunkach, a pacjent musi przestrzegać zasad, które obowiązują w przypadku większości badań. Konieczne jest zatem powstrzymanie się od spożywania pokarmów na kilka godzin przed pobraniem krwi, a w przypadku posiewu moczu, oddania do badania pierwszego moczu, który zawiera najwięcej bakterii, także tych chorobotwórczych, w przypadku stwierdzenia dolegliwości, takich jak np. skąpomocz. Zdiagnozowanie problemu infekcji grzybiczej w porę pozwoli szybciej się jej pozbyć.