Ortezy ułatwiają poruszanie się osobom z opadającą stopą

Opadająca stopa to przypadłość, która ma różnorakie podłoże. Niezależnie od tego, jest to przypadłość uciążliwa, która utrudnia chodzenie. Szczególnie dotkliwe jest to podczas pokonywania rozmaitych przeszkód jak schody czy poruszanie się w terenie. W celu zlikwidowania opadającej stopy najczęściej stosuje się rehabilitację ruchową, rzadziej operację chirurgiczną. Są też przypadki, gdy stopy nie da się całkowicie przywrócić do pełnej sprawności.

W takich przypadkach, aby ułatwić sobie chodzenie, stosuje się tzw. ortezy, czyli urządzenia, które utrzymują stopę w jej prawidłowej pozycji i zapobiegają opadaniu. Ortezy na stopę nosi się też tuż po doznaniu uraz, a przed podjęciem leczenia czy rehabilitacji.

Ortezy na opadającą stopę pomocne w chodzeniu

Opadająca stopa, niezależnie od zaawansowania przypadłości, jest dolegliwością uciążliwą. Polega ona na tym, że stopa jest bezwładna. Sprawia to, że palce jako pierwsze dotykają podłoża. Aby uniknąć ocierania palcami o podłoże, chorzy zginają mocniej nogę w kolanie, aby podnieść całą stopę wyżej lub wyrzucają stopę w bok, wykonując zamach stopą. Takie chodzenie jest jednak nie tylko uciążliwe, ale może też doprowadzić do upadku czy pojawienia się innych dolegliwości.

Aby nie trzeba było chodzić w ten sposób i wciąż można było cieszyć się możliwością nieograniczonego chodzenia, stosuje się właśnie ortezy na opadającą stopę. To urządzenia o różnej budowie, ale podobnej zasadzie działania. Zapobiegają one opadaniu palców i nie zmuszają chorej osoby do wykonywania nienaturalnych ruchów. Ortezy mogą być wykonane z różnych materiałów, a do jednych z lepszych należą ortezy wykonane z włókien węglowych. Nowoczesne ortezy na opadającą stopę to urządzenia, które są dyskretne, nie utrudniają noszenia ubrań i obuwia. Najbardziej nowoczesne modele pozwalają nawet na bardzo swobodne ruchy.

Przyczyny występowania opadającej stopy

Sytuacje, kiedy trzeba nosić ortezy na opadającą stopę, są wynikiem rozmaitych przypadłości. Najczęściej bezpośrednią przyczyną opadającej stopy jest uszkodzenie nerwu strzałkowego. To zaś jest wynikiem urazów neurologicznych, za którymi stoją rozmaite czynniki. Często są to choroby takie jak udar, stwardnienie rozsiane czy zwyrodnienia kręgosłupa. W licznych przypadkach opadająca stopa jest wynikiem urazu mechanicznego, na przykład zerwania ścięgna czy zbyt długiego unieruchomienia stopy w jednej pozycji. Dla jednych osób orteza na opadającą stopę jest urządzeniem tymczasowym, ale dla wielu to sprzęt, który muszą nosić całe życie.

live url https://holard.net/eleganckie-i-nowoczesne-kwietniki-do-salonu-zielona-przestrzen-w-miejskim-stylu/ https://dowiedz-sie.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-nowa-era-na-twoim-tarasie/