Jaką kasę fiskalną wdrożyć w małym lokalu gastronomicznym?

Lokale gastronomiczne, także te mniejsze, mają być jednymi z pierwszych firm, w których dojdzie do obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na urządzenia online. I kwestię tę na pewno należy uwzględnić przy wdrażaniu technologii sprzedaży w restauracji. Równocześnie jednak, zawsze warto pamiętać o tym, aby kupiona kasa spełniała oczekiwania konkretnego lokalu.

Obsługa gości w małym punkcie gastronomicznym często wymaga wykonywania wielu czynności jednocześnie. Innym słowy, jest to po prostu intensywna praca. Dlatego technologia sprzedaży, która pojawi się w takiej działalności gospodarczej, powinna stanowić duże wsparcie w codziennym realizowaniu różnych zadań i obowiązków. A takie udogodnienia zapewnią nieco wydajniejsze kasy fiskalne do małych restauracji, czyli modele z elektroniczną kopią paragonów, programowalnymi klawiszami i różnymi portami komunikacyjnymi.

Dlaczego akurat Online Ready?

Wiele zapowiedzi, dotyczących nowych kas fiskalnych, mówi o tym, że pierwsze urządzenia rejestrujące online trafią na rynek w drugiej połowie 2018 roku. Pojawienie się tych modeli będzie rezultatem zmian w przepisach. Dla części przedsiębiorców ma to duże znaczenie. W przyszłości ustawodawca zobliguje bowiem wybrane grupy podatników do wcześniejszego wdrożenia kas fiskalnych online. Innymi słowy, działalności wskazane w przepisach będą musiały wymienić swoje urządzenia rejestrujące.
Wśród wybranych przedsiębiorstw znajdą się też te, które świadczą usługi w zakresie wyżywienia (placówki stacjonarne). Pisząc wprost, znowelizowana ustawa VAT będzie wymagała od właścicieli lokali gastronomicznych, aby zaczęli korzystać z kas online najpóźniej od 1 lipca 2019 roku. Dlatego też restauracje, które obecnie muszą wdrożyć technologię sprzedaży, mają nie lada zagwozdkę. Czy niedługo nie okaże się, że będzie trzeba wymienić kasę pracującą w firmie od niedawna?
Ciekawą alternatywą dla zastąpienia urządzenia jest gwarancja Online Ready, którą posiadają modele wybranych producentów. Taki certyfikat zapewni w przyszłości modernizację kasy rejestrującej i dostosowanie jej do wymogów nowego systemu fiskalizacji. Więcej informacji na temat można znaleźć na stronie o kasach fiskalnych w 2018.

Wydajność urządzeń do restauracji

Dzisiejszy rynek technologii sprzedaży oferuje kasy fiskalne dla firm, które reprezentują różne branże. W ofercie dystrybutorów urządzeń rejestrujących znajdziemy też rozmaite modele, wyróżniające się niższymi bądź wyższymi parametrami technicznymi. Jak właściciel małej gastronomii ma się odnaleźć w takiej rzeczywistości? Z pewnością warto wiedzieć, które funkcje kasy fiskalnej zapewniają automatyzację pracy.
Zanim jeszcze na rynku pojawią się modele online, dobrym pomysłem będzie wdrożenie urządzenia z elektroniczną kopią paragonów. Taka kasa zagwarantuje bowiem wygodne, bezpieczne i oszczędne archiwizowanie dokumentów. Warto również sprawdzić, ile klawiszy funkcyjnych posiada dany model oraz jak dużo pozycji towarowych można zdefiniować w jego bazie PLU. Zwłaszcza drugi ze wspomnianych parametrów ma znaczenie, gdyż od tego zależy, czy uda się precyzyjnie zaprogramować wszystkie elementy asortymentu.
Ponadto, współcześnie nawet w małych lokalach gastronomicznych wdrażane są rozwiązania systemowe, które mają przyspieszyć obsługę gości. Oprócz kasy rejestrującej, w niewielkich restauracjach działają także komputery typu POS, czytniki kodów, wagi elektroniczne czy terminale płatnicze. W związku z tym, urządzenie fiskalne, które zostanie zainstalowane w lokalu, powinno posiadać różnorodne interfejsy komunikacyjne. Dzięki temu zagwarantuje ono współpracę z różnymi ogniwami systemu dla gastronomii.